Virusne bradavice - uzrok, način prijenosa, klinička slika i liječenje


Autor: Bernarda Mišanović Marković, dr. med., specijalist dermatologije i venerologije
Učestalost virusnih bradavica ovisi o dobi, imunološkom statusu pojedinca i izloženosti virusu.
HPV napada stanice kože i sluznica, uzrokujući njihovo ubrzano umnožavanje, što dovodi do stvaranja karakterističnih izraslina. Neki podtipovi HPV-a izazivaju bradavice na rukama i stopalima, dok drugi uzrokuju genitalne bradavice.
Virusne bradavice nastaju kada HPV inficira gornji sloj kože (epidermis) kroz sitne ogrebotine ili pukotine. Virus se zatim umnaža u stanicama epidermisa uzrokujući njihovu nekontroliranu proliferaciju što dovodi do stvaranja bradavice.
Od pojave infekcije do razvoja vidljive bradavice može proći nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, ovisno o imunološkom sustavu osobe.
Virusne bradavice mogu se prenositi direktnim kontaktom sa zaraženom kožom ili indirektno preko kontaminiranih predmeta, ručnika ili odjeće, spravama u teretani, bazenima i sl. Samoinfekcija (autoinokulacija) je česti način prenošenja gdje osoba grebanjem ili brijanjem može prenijeti virus s jednog dijela tijela na drugi. U adolescenciji i odrasloj dobi moguć je i spolni put prijenosa.
Klinički virusne bradavice na koži izgledaju kao glatki ili rožnati čvorići (papule), ružičaste, žućkaste ili boje kože.
Klinička slika ovisi o mjestu na kojem se bradavice nalaze na tijelu i podtipu HPV-a koji ih uzrokuje.
Najčešće vrste su:
- Obične (vulgarne) bradavice – male, hrapave izrasline koje se najčešće pojavljuju na rukama i prstima. Imaju grubu površinu i boju sličnu okolnoj koži.
- Plantarne bradavice – pojavljuju se na tabanima te su često bolne zbog pritiska pri hodanju. Ponekad sadrže crne točkice (sitne kapilarne tromboze).
- Ravne (plane) bradavice – male, glatke i spljoštene izrasline koje se pojavljuju na licu, vratu, rukama ili nogama.
- Virusne bradavice uz nokat (periungualne bradavice)- najčešće se prenose autoinokulacijom kod grickanja noktiju ili čupkanja okolne kože.
- Končaste (filiformne) bradavice – tanke, izdužene izrasline koje se obično nalaze na licu, vratu ili oko očiju.
- Genitalne bradavice (kondilomi) – mekane izrasline koje se pojavljuju na genitalijama i oko anusa, a prenose se spolnim putem.
U mnogim slučajevima, bradavice mogu spontano nestati zahvaljujući djelovanju imunološkog sustava. Međutim, kada su bolne, raširene ili dugotrajne, preporučuje se liječenje. Ono ovisi o dobi bolesnika, lokalizaciji i vrsti bradavici. Kod odabira liječenja treba voditi računa da su pojedini tretmani bolni i da mogu dovesti do jače iritacije te nastanka ožiljaka.
U liječenju virusnih bradavica mogu se primijeniti:
- lokalni pripravci u obliku krema, gelova i otopina,
- krioterapija,
- elektrokauterizacija i lasersko uklanjanje,
- kirurško uklanjanje te
- imunoterapija.
Lijekovi za lokalnu primjenu djeluju na stanicu zaraženu virusom i uništavaju ju. Lokalni pripravci koji se koriste djeluju izrazito iritativno i apliciraju se isključivo na bradavicu, a lokalnu kožu potrebno je zaštititi neutralnim kremama.
Detaljnije o lijekovima za lokalnu primjenu:
- Lokalni keratolitici (salicilna kiselina ili mliječna kiselina omekšavaju i postupno uklanjaju zadebljanu kožu bradavice) – djeluju na otapanje proteina, keratina u stanicama zaraženim virusom.
- Monoklorooctena kiselina (Acetocaustin) koristi se također za kemijsko uklanjanje bradavica. Ovaj pripravak djeluje tako da uništava stanice bradavice, što dovodi do njenog odumiranja i postepenog uklanjanja. Primjenjuje se jednom tjedno, a važno je paziti da ne dođe u kontakt sa zdravom kožom. Acetocaustin je učinkovit kod običnih i plantarnih bradavica, ali se ne smije koristiti na osjetljivim područjima poput lica i genitalija. Također nije za primjenu kod djece mlađe od 4 godine.
- Antiproliferativna terapija (niske koncentracije 5 -fluorouracila, podofilina i lokalnih retinoida). Potrebno je naglasiti da se ne smije primjenjivati za virusne bradavice u trudnoći.
- Imunoterapija (5% imiquimod krema) - potreban je oprez i nadzor kod propisivanja kod trudnica i djece.
- Krioterapija (aplikacija tekućeg dušika) destruktivno djeluje na zaražene stanice. Nedostatak krioterapije je bolnost i potreba za višestrukim tretmanima u dermatološkim ordinacijama.
- Elektrokauterizacija i lasersko uklanjanje koristi se kod težih slučajeva, kada druge metode ne djeluju.
- Kirurško uklanjanje se rijetko se primjenjuje, uglavnom kod velikih i tvrdokornih bradavica.
- Imunoterapija je stimuliranje imunološkog sustava kako bi prepoznao i uništio HPV.
Virusne bradavice su česta kožna infekcija uzrokovana HPV-om. Iako većinom nisu opasne, mogu biti neugodne i dugotrajne. Liječenje može trajati tjednima ili mjesecima, a najbolji način prevencije je higijena i jačanje imuniteta. Ako se bradavice šire ili uzrokuju bol, preporučuje se konzultacija s dermatologom. Acetocaustin je jedna od učinkovitih metoda za uklanjanje bradavica, ali ga treba primjenjivati pažljivo kako bi se izbjeglo oštećenje zdrave kože.